Projekt ODMALIČKA - VON KLEIN AUF

1. 10. 2009 6:24 Napsal: Hana Vodrážková

ROK 2009

Tento (již opakovaný) projekt s názvem Příhraniční spolupráce mateřských center
- byl připraven na základě výzvy stejnojmenného programu Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže - TANDEM Plzeň
- trval pět měsíců, zahájen byl 1.7.2009 a ukončen 30.11.2009.

Aktivity projektů nadále přetrváváji ve formě:

1. Odpoledního zájmového kroužku pro děti - Von klein auf - seznamování s německým jazykem i zemí
2. Spolupráce s dlouholetým německým partnerem:
- Kinder-, Jugend-, und Familiehilfe e.V. Chemnitz, (KJF e.V. Chemnitz)
a díky evropského projektu Příležitost jsme spolupráci rozšířili o nové partnery:
- FV Jugend, Kultur und Sozialzentrum Aue e.V. (FV JKuSZ Aue)
- Wespennest-Crimmitschau – Mütter und Familienzentrum e.V.

Projekt byl podpořen Tandemem Plzeň dotací z prostředků Nadace Roberta Bosche ve výši 12.000,- Kč. Z těchto prostředků bylo hrazeno cestovné naše i partnerů. Naše organizace projekt spolufinancovala  částkou 9.200,- Kč na další cestovné, propagaci i kancelářské a výtvarné pomůcky.

Hlavním cílem bylo seznámit české rodiče i pedagogy s rozdílným přístupem (dle názorů většinou lepším) v předškolních zařízeních pro děti. Tento cíl se nám rozhodně podařilo naplnit. Všechny slavnosti, kterých jsme se zúčastnili, byly velkolepé a zároveň trochu odlišné od našich.  Rozdílnost kultur byla znát i přes relativně malou dojezdovou vzdálenost. Děti poznaly jiné zvyky, zjistily, že hrát si s německými dětmi mohou i přes jazykovou bariéru. Zástupci pedagogů naopak načerpali nepřeberné množství inspirace.

Setkání probíhala vždy po celý den, takže jsme společně strávili delší dobu. Organizace samotné jsme znali. Ocenili jsme možnost prohlédnout si jejich prostory a přímo v dané místnosti se informovat o činnostech, které zde probíhají. Totéž platilo i při návštěvách v naší provozovně. Došlo také na historii organizace, ale také plány do budoucna. Po této oficiální části (vždy velmi milé a otevřené) jsme strávili společně zbytek dne buď na městské slavnosti, nebo prohlídkou města. S každou organizací jsme strávili společně den u nás i u nich. Celkem proběhlo 6 návštěv.

Tento projekt nám přiblížil možnost setkávání se zahraničními partnery. Vždy se lépe jedná s konkrétní osobou, kterou známe a máme společné prožitky (většinou jsme poznali i jejich nebo naopak oni naše děti), než jen s někým koho jsme nikdy neviděli. Také vzájemné sympatie a nadšení z návštěv nám zaručují (i dle jejich příslibu) další spolupráci a to nejen jednodenní. Mluvili jsme o účasti na našem táboře, který každoročně o prázdninách pořádáme. Partneři poznali nejen naše zázemí ale i nás a naše plány, odpadají tedy stavy nejistoty a strachu z poznání.  V tomto směru nám velmi pomohla možnost proplacení cestovních nákladů k partnerům nebo naopak pro partnery k nám.

Citace účastníků aktivit:

„Hodně se mi líbily výroby chrastidla (rachtačka), cesta autobusem  s kamarády,  stánek s bublifukama - takový velký bubliny jsem ještě neviděl. Cestou jsme zastavili na hřišti s provazovou pyramidou a velkýma houpačkama.“ Borek, 9 let. (Letní slavnost Chemnitz)

„Celou návštěvu jsem brala jako motivační a inspirační návštěvu. Různé nápady na výrobny jednoduchých výrobků,  soutěžní atrakce a hlavolamy určitě využiju pro svojí práci s dětmi.“ Radka Šafářová, vedoucí mateřského centra Kadaň, 35 let. (Letní slavnost Chemnitz)

„Nejvíc se mi líbila prohlídka baráku, jak to tam vypadá. Dole měli obchod, burza oblečení, taky se mi líbilo, jak jsme s německými dětmi stavěli stavebnice a hráli jsme si, a přitom jsme jim nerozumněli.“ Terezka, 12 let. (Wespennest-Crimmitschau)

Již nyní se těšíme na další ročník.

Archiv - Projekt Odmalička - Von Klein Auf rok 2007

 

PRO MLÁDEŽ

JESLE KLÁŠTEREC


 

ŠKOLNÍ KLUB

 

 

ZŠ, MŠ a JESLE

GIVT

Asociace dobrovolnických mentoringových progamů

Rada dobrovolnických center

Návštěvnost 2018

říjen - 1531
listopad - 1598
prosinec - 1256